Cmentarz Nowy

Na krakowskim Kazimierzu znajduje się niewiele miejsc pochówków żydowskich. Pasjonaci historii, kultury i tradycji narodu izraelskiego powinni koniecznie odwiedzić i zobaczyć dwa z nich: stary przy ulicy Szerokiej i nowy przy ulicy Miodowej.
Gdy w 1800 roku przyłączono Kazimierz do Krakowa, austriackie władze nakazały zamknięcie starego cmentarza. Powstał problem: nie było gdzie chować zmarłych. By go rozwiązać, władze gminy żydowskiej zakupiły od augustianów kawał ziemi poza zabudowaniami miejskimi. Cmentarz Nowy funkcjonował do II wojny światowej. W czasie okupacji hitlerowcy sprzedali najcenniejsze pomniki jako surowiec kamieniarski. Po zakończeniu działań wojennych odnalazło się dużo zaginionych nagrobków, które na powrót wróciły na cmentarz.
Cmentarz Nowy jest miejscem pochówku wielu znamienitych postaci pochodzenia żydowskiego. Na jego terenie znajduje się również wiele pamiątkowych tablic, umieszczonych tam, by przypominać o tych Żydach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Leave a Reply